Czy wiesz, co to debouncing…

Czy wiesz, co to debouncing oraz w jakim celu się go stosuje? Wiedziałeś, że to, co w Javie zajmuje sto linijek kodu, w Kotlinie może zająć dosłownie kilka? Słyszałeś o systemie stworzonym przez czeskich aktywistów, który może przyczynić się do anulowania kontraktu na grube miliony dla Asseco?

Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań jest przecząca, to masz dobry powód do lektury najnowszej Prasówki Technologicznej.

———–
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
———–

#frontend

1. Debouncing to opóźnienie wykonania danej funkcji lub metody o konkretną wartość czasu. W czasie tym wszystkie żądania są zbierane, a po jego upływie każda z nich zostaje wykonana. Dowiedz się, w jaki sposób i po co wykonywać debouncing w #angular.

Więcej na ten temat: https://blog.bitsrc.io/3-ways-to-debounce-http-requests-in-angular-c407eb165ada

2. Po latach natywnego mobile developmentu programiści z Shopify zdecydowali się na zbudowanie czterech nowych aplikacji przy pomocy #reactnative. Dowiedz się, dlaczego firma tak długo dojrzewała do tej decyzji i dlaczego nie był to łatwy proces.

Więcej na ten temat: https://engineering.shopify.com/blogs/engineering/react-native-future-mobile-shopify

3. Zwolennicy grywalizacji uważają, że wszystkie czynności mogą być przyjemniejsze i bardziej efektywne, jeśli tylko wplecie się w nie elementy znane z gier. Sprawdź (i poszerz!) swoją wiedzę związaną z #javascript, dzięki temu ciekawemu quizowi.

Więcej na ten temat: https://quiz.typeofnan.dev/

4. Czy zdarzyło Ci się zastanawiać nad tym, czy lepiej użyć JavaScript Promises czy RxJS Observables? Autor poniższego artykułu w przystępny sposób omawia wady i zalety obu rozwiązań, nad którymi od dłuższego czasu trwa debata.

Więcej na ten temat: https://auth0.com/blog/javascript-promises-vs-rxjs-observables/

5. Aby efektywnie wprowadzać wzorce projektowe do codziennych działań, należy bardzo dobrze zrozumieć ich cel. Poznaj najważniejsze wzorce, dzięki cyklowi skupionemu na bardzo szczegółowym omówieniu sensu ich użycia połączonym z przykładami zastosowań.

Więcej na ten temat: https://wanago.io/2019/11/11/javascript-design-patterns-1-singleton-and-the-module/

#backend

1. Docker to rozwiązanie łączące zalety tradycyjnej maszyny wirtualnej, takie jak samodzielny system odizolowany od środowiska developerskiego, z rezygnacją z kilku jej wad, takich jak choćby drenowanie zasobów systemowych. Dzięki poniższemu tekstowi dowiesz się jak “zdockeryzować” prostą aplikację w #python + #django.

Więcej na ten temat: https://semaphoreci.com/community/tutorials/dockerizing-a-python-django-web-application

2. Gdy szukasz bazowego obrazu do #docker, to często natykasz się na rekomendacje dotyczące Alpine #linux. W poniższym tekście wyczerpująco opisano, dlaczego ludzie tak często polecają to rozwiązanie, a przede wszystkim, dlaczego nie zawsze będzie ono najlepszym z możliwych.

Więcej na ten temat: https://pythonspeed.com/articles/alpine-docker-python/

3. Kotlin powoli staje się standardowym językiem, jeśli chodzi o development aplikacji na #android, ale na tym nie kończą się jego zastosowania. Czy wiesz, że to, co w Javie zajmuje 100 linijek kodu, w Kotlinie może zająć zaledwie kilka? Poznaj te i inne zalety dzięki zbiorowi najlepszych kursów dla developerów Java i Android.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/02/5-courses-to-learn-kotlin-programming-java-android.html

4. Czasem mówi się, że dany język jest tak dobry, jak jego #framework. Jeśli w 2020 roku chcesz popracować nad efektywnością swojego kodu w Javie, to warto zapoznać się z listą najlepszych frameworków, które odpowiadają na aktualne potrzeby developerów.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/01/10-frameworks-java-and-web-developers-should-learn.html

5. Tutoriale i teksty tworzone przez społeczność są świetne, ale niektórzy wolą podejść do sprawy oldskulowo. To właśnie z myślą o nich powstała lista podręczników do Pythona, i to dostępnych za darmo! Zbiór zawiera pozycje przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych developerów.

Więcej na ten temat: https://www.pythonmembers.club/2020/01/29/legally-free-python-books-list/

#inne

1. Ustępujący czeski minister transportu pozostawił po sobie m.in. sprawę kontrowersyjnego przetargu na system do sprzedaży elektronicznych winiet autostradowych. 400 milionów koron czeskich miało trafić do firmy Asseco. Jednak zmotywowanej grupie aktywistów udało się stworzyć konkurencyjny system w dwie doby.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/aktywisci-stworzyli-system/#utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog

2. Google poinformowało, że tymczasowo zamyka wybrane biura ulokowane w Chinach, Hongkongu oraz Tajwanie. Powodem sytuacji jest groźny koronawirus zbierający żniwo w Azji. Ponadto koncern podał, że podróże pracowników zostały ograniczone do minimum.

Więcej na ten temat: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/google-zamyka-biura-w-czesci-krajow-azji-to-wina-koronawirusa/95kl75b

3. Doniesienia medialne dotyczące koronawirusa z Chin uderzają w nas z każdej strony. Nic dziwnego, skoro był on przyczyną około trzech tysięcy zakażeń, spośród których ponad sto zakończyło się śmiercią pacjentów. Okazuje się, że zapobieganie rozprzestrzeniania się tajemniczego wirusa mogło rozpocząć się wcześniej: algorytm kanadyjskiej firmy wskazywał ogniska epidemii już 31 grudnia.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/aktywhttps://geek.justjoin.it/algorytm-koronawirus/isci-stworzyli-system/#utm_source=Wykop&utm_medium=Mikroblog

4. Przychody Apple przewyższyły najbardziej śmiałe przewidywania analityków. W pierwszym kwartale podatkowym 2020 roku wyniosły one 91,8 miliardów dolarów. Za doskonały wynik odpowiada przede wszystkim doskonała sprzedaż iPhone’ów 11 i 11 Pro (aż 51,5 miliarda).

Więcej na ten temat: https://www.chip.pl/2020/01/apple-z-rekordowym-wynikiem-finansowym/

5. Od stycznia tego roku Google każe płacić organom ścigania za udostępnianie danych osobowych. Gigant technologiczny tłumaczy to rosnącą liczbą zgłoszeń, których obsługa sporo go kosztuje. Trwają dyskusje, czy taki sposób postępowania, przez niektórych określany jako nowa metoda na monetyzację danych, jest etyczny.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/google-rachunki-policja/

#naukaprogramowania #programowanie #programista15k #technologia #informatyk #ciekawostki