już mi emocje opadły po AMA z…

już mi emocje opadły po AMA z #andrzejduda jakie odbywało się przedwczoraj. dziś nie będzie nic o polityce w kontekście tego wydarzenia, ale raczej chciałbym napisac krótko coś o tym jak NIE DZIAŁA @wykop

pokaż spoiler wykop nie działa dobrze, a AMA z kandydatem na prezydenta pokazało to dobitnie, w tym poście staram się poddać to nieco głębszej analizie i zasugerować pewne (ogólne rozwiązania)

intro: jeśli ktoś nie korzystał w środę wieczorem z wykopu – to może go to ominęło, ale fakt jest taki, że z serwisu praktycznie nie dało się korzystać. tyle błędów wewnętrznych serwera (serii 5xx) to w życiu nie widziałem. sytuacja ta miała miejsce od momentu rozpoczęcia AMA z kandydatem na prezydenta do późnych godzin wieczornych (gdy sprawdzałem po 23, to nadal wykop nie tyle chodził, co raczej się czołgał a i to niespecjalnie dobrze).
tyle tytułem wprowadzenia

tę wypowiedź w formie listu otwartego kieruję głównie do: @wykop @m__b @a__s

1. jak myślicie, czy to co działo się w środę powoduje że ludzie nie korzystający z portalu będą go uważać za „poważny produkt”? czy może nadal za „portal ze śmiesznymi obrazkami”?
przecież nam prezydent na koniec AMA wytknął Wam te problemy techniczne. nie wstyd WAM?

2. od lat mówicie o jakichś mitycznych zmianach. całkiem często mają miejsce całe serie „aktualizacji serwisu”, które NIC nie wnoszą. nie komunikujecie społeczności NICZEGO. uważacie że jest ok?
a nie wydaje się Wam czasem, że przespaliście już sporo czasu i działacie na własną niekorzyść?

3. mamy dziś rok 2020, systemy rozproszone to nic niezwykłego. w Polsce mamy wiele osób, które pracują w technologiach pozwalających budować systemy, które się nieźle skalują (#erlang #elixir jako pierwsze przychodzą mi na myśl). do tego autoscalling aplikacji to też coraz częstsza praktyka. coraz więcej jest rozwiązań opartych na AWS Lambda, które też nieźle są przystosowane do skalowania.

to już nie rok 2005, gdy stworzenie czegoś co miało obsługiwać znacznie większy ruch w szczycie niż zazwyczaj jest problematyczne. czy macie tam jakiś sensowny zespół ogarniający #programowanie – a może nie zatrudniacie #programista15k tylko chcecie osiągnąć efekt jak najmniejszym nakładem środków?

niestety – nie da się mieć: dobrze, szybko i tanio. na tagach związanych z #programowanie siedzi tutaj wielu sensownych Mirków i trochę Mirabelek – odezwaliście się kiedykolwiek że robicie jakąś rekrutację? odezwaliście w kontekście jakichś planów?

może warto się ogarnąć i zacząć coś W KOŃCU robić?

4. a może rozwiązaniem jest UWOLNIENIE kodu backendu jako open source? nie mam pojęcia w czym to macie napisane, ale BYĆ MOŻE społeczność będzie w stanie Wam pomóc rozwijać ten projekt? czego się obawiacie? że ktoś postawi drugą kopię wykopu? sami wiecie, że największą wartością są użytkownicy, a Ci nie przeniosą się gdzieś indziej z dnia na dzień.

5. Wasza aplikacja mobilna pod względem UI i wygody jest daremna. już pominę to, że jej praktycznie nie aktualizujecie (popatrzcie sobie jak często aktualizacje dostaje appka reddita, która jest znacznie bardziej skomplikowana od wykopowej).

jest ciężka. zżera dużo pamięci. tryb ciemny jest kolorystycznie kiepski (znów: spójrzcie na reddita, albo na alternatywnego klienta dla wykopu). sama ergonomia też pozostawia wiele do życzenia (mogę opisać w szczegółach, ale tutaj nie miejsce na to).

dałem tej aplikacji szansę na samym początku, potem używałem dwóch na raz. odinstalowałem Waszego klienta dawno temu i nawet przez myśl mi nie przyszło, by do niego wrócić – kompletnie nie mam potrzeby. niczego co oferował mi nie brakuje. czy to nie powinien być dla Was jakiś sygnał alarmowy? no chyba że tak naprawdę to macie tę aplikację tylko „aby była” ale kompletne Wam nie zależy na jej rozwoju (tak można wywnioskować z Waszych działań).

najlepsze rozwiązanie? dogadać się z osobą, która tworzy tego alternatywnego klienta dla #android, sypnąć tej osobie groszem i pewnie będzie to działało wiele lepiej. Wasza aplikacja jest IMO do zaorania. a zespół jaki dla Was tworzył tę aplikację, albo robił to na zasadzie „jeszcze jeden klient – trzeba to szybko wypchnąć” a jeśli to Wasz zespół – to szczerze współczuję.

6. tak szczerze – nie jest Wam po prostu wstyd? macie JAKIEKOLWIEK plany co do rozwoju serwisu? czy po prostu „jest dobrze tak jak jest”? czy naprawdę nie macie wrażenia, że to co się dzieje z techniczną stroną tego serwisu to jeden wielki SYGNAŁ ALARMOWY?

nie piszę tego wszystkiego ze złośliwości. ale to co działo się podczas AMA dobitnie wskazuje że nie jesteście platformą, na której takie akcje mają sens. JAKIKOLWIEK. jesteście kompletnie do tego nieprzygotowani:
– technicznie i infrastrukturalnie
– organizacyjnie

wiecie dlaczego tak się dzieje? dlatego że Wykop jest traktowany przez Was jako samograj. po raz kolejny to „portal tworzony przez użytkowników” miał niejako sam ogarnąć temat. Kandydat poświęca chwilę swojego czasu, wykopki sypią pytaniami, na drugi dzień artykuły w gazetach i dziesiątki wspomnień o „wykop peel” w największych dziennikach. ale chyba poza Polsatem KAŻDA duża redakcja zauważyła i punktowała problemy techniczne. słabo, prawda?

7. gdybyście traktowali użytkowników poważnie to ktoś techniczny zdobyłby się na jakąś analizę tego co się stało. wcześniej byłby jakiś komunikat na wykopie że „było źle, wiemy, analizujemy damy Wam znać jaka była tego przyczyna”

ale nie – jak zwykle „radio silence”. żadnego komunikatu, żadnej rzeczowej analizy. dlaczego Was na to nie stać?
nie możecie napisać CO SIĘ STAŁO? może nie wiemy że był jakiś konkretny problem. może atak DDoS? może coś jeszcze? nie ma kto tego u Was zrobić?

czy Wy macie w firmie choć jedną osobą, która rozumie co to jest **damage control**?

szczerze, jak obserwuję to tak trochę z boku, to mam wrażenie, że kompletne nie wyszliście mentalnie z etapu rozwoju pt. „firma garażowa / początkujący startup”, tylko że wy szczycicie się tym, że na rynku jesteście ponad dekadę!

dobra, kończę, bo i tak pewnie nie będzie żadnej reakcji na ten post – niczego innego się nie spodziewam.

życzę Wam dalej dobrego samopoczucia. pamiętajcie tylko że kiedyś był sobie taki serwis jak MySpace, który konkurował (nie bez sukcesów) z Facebookiem. gdzie dziś jest MySpace? pamiętacie polską „naszą klasę”? tak bardzo chcecie iść w ich ślady?

#wykop