No elo, #pytaniedoeksperta -…

No elo, #pytaniedoeksperta – dlaczego Microsoft tak koncertowo spierdolił projekt Windows Phone?

Nie jestem znawcą, ale wiele lat temu przez pewien okres używałem tego systemu (nie tak długo po starcie, jakiś 2011-2012 rok, Nokia Lumia, chyba model 635, taki z niebieskimi plecami) i widziałem w nim sporo zalet.

System miał prosty, kafelkowy interfejs, zupełnie inny od konkurencji, ale jak dla mnie dość fajny i intuicyjny. Do tego niezły pakiet Office, o dziwo przyzwoity IE.

Dlaczego Microsoft tak utrudniał wydawanie na tę platformę aplikacji i prawie w ogóle jej nie rozwijał? Przecież integracja z ekosystemem Windowsa, zwłaszcza Outlookiem i Lynciem (obecnie Skype for Business), na których lata większość korporacji, to byłoby złoto. Gdyby zrobili to chociaż w połowie tak dobrze, jak Apple, to byłaby petarda.

To miało swój potencjał i gdyby rozwijali system mobilny na równi z tym na komputery, to na bank znaleźliby swoją grupę docelową – poza wspomnianymi korpo, również ludzi starszych (mój ojciec do tej pory tęskni za telefonem z WP – miał jakąś nowszą Lumię), dla których te telefony były po prostu łatwe w obsłudze, jak i tych, do których trafiały kafelki i ich estetyka.

Jestem laikiem, więc czy ktoś mógłby mnie oświecić z czego to wynika? Sam po przygodzie z Lumią krótko miałem jakiegoś Samsunga, a potem przesiadłem się na japko, któremu jestem wierny do dziś i chociaż uważam, że WP nie mógł przebić iOS, to przy odpowiednim prowadzeniu mógł być trzecią siłą wśród systemów na smartfony.

#windowsphone #bojowkawindowsphone #android #ios